środa, 22 sierpnia 2012

Film

Na wielu blogach widziałem recenzje książki Grassa "Trzy mądre małpy" którą sam mam więc nie będę przeprowadzał kolejnej jej analizy a poruszę temat filmu o bieganiu, oczywiście jest wiele filmów w których istnieje sam motyw biegania ale nie są o bieganiu dlatego jeśli znacie jakieś fajne filmy, relacje, dokumenty czy też reportaże na temat "prawdziwego" biegania podzielcie się tytułami. Ja poniżej przedstawię Wam filmy które sam kiedyś wdziałem a także chciałbym zobaczyć.

Jednym z najbardziej znanych filmów o bieganiu są oczywiście "Rydwany Ognia" (1981) (Chariots of fire) obsypane Oskarami, opowiada historię dwójki Brytyjczyków startujących na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku z których każdy z nich ma coś do udowodnienia, jeden przez swą głęboką wiarę chcę biegać ku chwale Boga, drugi ze względu na swe żydowskie korzenie stara się zdobyć sławę a także uciec przed uprzedzeniami. W filmie tym zawarty jest też chyba najlepszy motyw muzyczny Vangelisa który świetnie został sparodiowany wraz z filmem n Olimpiadzie w Londynie podczas ceremonii otwarcia - gdzie wyścig na plaży wygrywa nie kto inny jak Jaś Fasola :). Wracając do filmu to powinien on być wzorem pracy, zaangażowania, walki i chęci zwycięstwa dla niejednego dzisiejszego sportowca. Dla mnie najlepsze sportowe filmy muszą być emocjonalne, chwytać za serce, ukazywać wolę walki i ten film to ma.


Kolejny z filmów to dokument "
The Spirit of the Marathon" (2007) który ma zamiar uchwycić istotę biegu na 26,2 mile oraz ukazać wszelkie dramaty a także radości z tym związane. W dokumencie tym możemy obserwować kilkoro biegaczy którzy przygotowują się do corocznego Chicago Marathon, są wśród nich wielcy sportowcy a także amatorzy którzy po raz pierwszy chcą przebiec dystans maratonu, film poza ukazywaniem przygotowań do biegu uzupełniony jest komentarzem specjalistów, wybitnych zawodników a także medalistów olimpijskich.
Fakt że film jest dobry to utwierdza mnie w przekonania że nie każdemu dane jest przebiec przebyć dystans maratonu, ale to już temat na inny czas :).

"The Loneliness of the Long Distance Runner" (1962), czyli "Samotność długodystansowca" nakręcony na podstawie opowiadania Alana Sillitoe (książki niestety nie czytałem i nie mogę powiedzieć czy film jest lepszy), nie skupia się tylko i wyłącznie na bieganiu, porusza kilka innych tematów, ale ukazuje nam również młodego człowieka Colina Smitha któremu właśnie bieganie daję w życiu cel i dzięki temu bieganiu czuje się on wolny od otaczającego go Świata. Będąc młodym przestępcą zamkniętym w zakładzie poprawczym zaczyna na nowo oceniać swoje poczynania zanim zszedł na złą drogę i to właśnie w tych długich dystansach ma czas na przemyślenia i ponowne przemyślenie swoich zachowań.
Każdy z nas chyba podczas długich wybiegań ma czas na przemyślenia różnych spraw i tu takie zachowanie obserwujemy.

"Prefontaine" (1997) oraz "Without Limits" (1998) (Przed metą) to swoista biografia amerykańskiego biegacza Steva Prefontaine'a który łamał wiele rekordów a także miał zmysł taktyczny do biegania dzięki któremu potrafił już na początku biegu zniszczyć swoich przeciwników psychicznie, biegł bardzo "agresywnie" przez co większość biegaczy narzekała na niego że niepotrzebnie forsuje tempo od samego startu (jak dla mnie postawa godna pochwały,nie to co w Londynie - najpierw biegniemy spokojnie przez 3/4 dystansu by wszystko załatwić sprintem na końcu biegu, a przecież biega się dla najlepszych wyników a nie dla byle jakiego zwycięstwa), Prefontaine ustanowił także wiele amerykańskich rekordów, reprezentował USA w Monachium '72r. Jego kariera niestety zakończyła się w wieku 24 lat w wyniku wypadku samochodowego na trzy tygodnie przed Igrzyskami w Montrealu '74r. Poza opisem kariery zobaczymy także historię miłości Steva.

"Fire on the track" (1995) jest
jeszcze dokument o życiu Prefontaine'a, jest pewnie jeszcze do obejrzenia na youtube jeśli komuś mało po dwóch filmach o jego życiu :)

"Running Brave" (1983) to historia o amerykańskim lekkoatlecie, mistrzu olimpijskim Billy Mills z pochodzenia Indianinie urodzonym w 1938r który zasłynął ze zdobycia złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964r. w bigu na 10km w którym miał zwyciężyć rekordzista świata Ron Clarke, jego zwycięstwo jest uznawane za jedną z największych sensacji w historii igrzysk olimpijskich, podczas biegu na dwa dwa okrążenia przed metą w czołówce biegu pozostali Clarke, Gammoudi i Mills, na ostatnim okrążeniu Gammoudi wysforował się do przodu i odpierał ataki Clarke’a a wtedy na ostatniej prostej niespodziewanie Mills zdołał finiszem po zewnętrznym torze wyprzedzić ich obu i wygrać osiągając czas 28.24,4 i ustanawiając rekord olimpijski a także poprawiając rekord życiowy o prawie 50 sekund.

"Święty Ralph"
(2004) (Saint Ralph) Ralph uczeń szkoły katolickiej wychowywany jest tylko przez matkę i kiedy pewnego dnia dowiaduje się że jest ona śmiertelnie chora w ramach swojej pokut zostaje skierowany do drużyny biegów przełajowych, decyduje się podjąć wyzwanie mające na celu udowodnienie że wiara czyni cuda, wierzy że jego matka wyzdrowieje jeśli on wygra Bostoński Maraton.
Ten sam temat zaobserwujemy w polskim filmie:
"Wszystko będzie dobrze" (2007) w którym obserwujemy jak nastoletni Paweł, młody sportowiec pochodzącym z biednej miejscowości dowiaduję się o śmiertelnej chorobie matki, postanawia liczyć na cud i zawiera umowę z Matką Boską - wyrusza na Jasną Górę by wymodlić zdrowie dla swojej mamy.

"Endurance" (1999) jest to film dokumentalny o jednym z największych maratończyków wszechczasów Etiopczyku Haile Gebrsellasie, ma na swoim koncie wiele rekordów świata a także złote medale na 10000 metrów z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie i Sydney, w filmie możemy dowiedzieć się jak zaczynał biegać i że nie były to łatwe początki, ale jest to opowieść o odwadze w życiu sportowca który jeśli pokona wszelkie przeszkody będzie triumfował, od pierwszego biegu aż po zwycięstwo na olimpiadzie.

"The Long Run" (2000) tego filmu jeszcze nie widziałem ale z tego co wyczytałem to opowiada o przygotowaniach do maratonu, pewien trener poznaje pochodzącą z Namibii Christine, która uprawia biegi długodystansowe, zostaje jej trenerem kiedy poznaje możliwości sportowe podopiecznej, proponuje jej udział w maratonie, który niedługo odbędzie się w RPA.

"Personal Best" (1982) (Życiowy rekord), oto kolejny z filmów do obejrzenia, opowiada o Chris Cahill i Tory Skinner które poznały się na zawodach pentatlonowych w 1976 roku a później zaczęły się razem przygotowywać do olimpiady. Trenowały po okiem prawdziwego tyrana Terry'ego Tingloffa. Połączyła je wielka przyjaźń, która przerodziła się w miłość która pod wpływem wspólnej rywalizacji została wystawiona na wielką próbę której stawką był udział w letnich igrzyskach olimpijskich. Film ten ponoć został okrzyknięty najbardziej "lesbijskim" filmem tamtych lat ze względu na sceny pomiędzy dwiema zawodniczkami.

"The Jericho Mile" (1979) na ten tytuł trafiłem przypadkowo a bieganie w tym filmie to rodzaj urozmaicenia sobie pobytu więzienia przez głównego bohatera Murphy'ego który odsiaduje wyrok dożywocia w więzieniu Folsom za morderstwo pierwszego stopnia, aby przełamać nudę życia więziennego rozpoczyna bieganie okrążeń wokół toru rekreacyjnego więzienia a gdy przebiega mile w czasie krótszym niż cztery minuty urzędnicy więzienni zwracają na niego uwagę i chcą by wystąpił na olimpiadzie jednak on sam nie zgadza się ale za to przez swoje bieganie przyczynia się do pojednań rasowych w podzielonym dotychczas więzieniu. Wniosek taki że bieganie łączy wszystkich w jedną wielką rodzinę :). Dodatkowo nazwisko reżysera Michael Mann mówi samo za siebie i chyba trzeba obejrzeć ten film

"Four Minutes" (2005) kolejny film biograficzny o wybitnym sportowcu, tym razem nie amerykańskim a angielskim jakim jest Sir Roger Bannister urodzony w 1929r. jako pierwszy człowiek przebiegł milę poniżej czterech minut w 3:59,4 w 1954 roku, lekarz z zawodu, jedne z najlepszych angielskich biegaczy średniodystansowych, zdobywał złoto w mistrzostwach świata, był bardzo dobrym studentem a bieganie uważał za dodatek do studiów. Film ten można było czasem zobaczyć na ESPN.
Jest też telewizyjny poprzednik tego filmu o podobnym tytule "The Mile Four Minute"
nakręcony w 1988 roku.

"Marathon Challenge" to dokument jednej ze stacji telewizyjnych, coś w stylu wyżej wspomnianego filmu o przygotowaniach do maratony w Chicago, formuła tego dokumentu to stwierdzenie że każdy może przebiec maraton, wystarczy dobry trening, wsparcie grupowe i nagle garstka zasiedziałych wcześniej ludzi poprzez odpowiedni schemat szkolenia przygotowuje się do pierwszego maratonu w swoim życiu czyli testu wytrzymałości i jeszcze raz wytrzymałości swojego organizmu i psychiki.

"Running to the limits" dokument nakręcony w ciągu 3 lat w siedmiu krajach przez Alexa Vero który bada zjawisko pogarszania się wyników brytyjskich maratończyków w ostatnich latach a nastąpił błyskawiczny progres wyników biegaczy z Afryki, Alex odwiedza różne miejsca i stara się odszukać źródło problemu, spotykając przy tym biegaczy którzy pokazują mu co trzeba robić by stać się biegaczem międzynarodowej klasy.

"Marathon Man" (1976) Maratończyk to thriller którego nazwa mówi nam wiele ale z tego co wiem to trochę nas przekłamuję, Dustine Hoffman wciela się tu w rolę studenta, zapalonego tytułowego maratończyka, który zostaje uwikłany w morderczą intrygę uknutą przez hitlerowskiego zbrodniarza Christiana Szella. Za swą kreację sadystycznego Szella, używającego dentystycznych instrumentów jako narzędzi tortur, Laurence Olivier otrzymał nominację do Oscara. Filmu jeszcze nie widziałem ale jeszcze to nadrobię.

"The Robber" (2010) to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film w reżyserii Benjamina Heisenberga, oparty na powieści austriackiego autora Martin Prinz. Główny bohater Johann Rettenberger był maratończykiem który jako hobby okradał banki dla podniesienia adrenaliny, podczas napadów nosił maskę Ronalda Reagana czym zyskał sobie przydomek "Shotgun Ronnie". Myślę że wart obejrzenia.

"Marathon Boy"
(2005) Mały Maratończyk to biografia indyjskiego chłopca Budhia Singh który w wieku 4 lat biegał półmaratony, został kupiony przez swojego trenera od swojej matki za 800 rupii, Biranchi dostrzegł niezwykły talent chłopca i zaczął marzyć o doprowadzeniu go do udziału w Olimpiadzie. Jednak wraz z rozgłosem pojawiły się pytania związane z intencjami jego trenera. Film ukazuje 5 lat z życia chłopca i walkę z przebiegnięciem Limca Record Run czyli 65 kilometrowym dystansem.

"Wielki bieg
" (1981) jeszcze nie widziałem ale skoro Feliks Falk maczał w tym palce to muszę zobaczyć. Opis dystrybutora to: akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1952 roku, w trakcie przygotowania do „Biegu Pokoju”, w którym biorą udział młodzieżowi aktywiści, wśród których pojawia się Radek zachęcony główną nagrodą motocyklem jawą a także Stefan, chcący wręczyć na mecie prezydentowi Bierutowi list w sprawie niewinnie oskarżonego ojca, czego może dokonać jako zwycięzca. Polski akcent na tle innych produkcji musi być zawsze.

"IronMan" ostatnie o czym chciałem wspomnieć to relacje z IronManów na youtube, jeśli komuś w głębi serca i marzeniach na przyszłość ulokował się triathlon to po obejrzeniu takich relacji będzie chciał w nim wziąć udział już jutro :) Polecam!


To chyba wszystko o bieganiu co pamiętam i jest godne uwagi, ale jeśli jest coś co Wam się podobało dajcie znać a chętnie obejrzę coś nowego.
Teraz sen a jutro porządny trening a w nim między innymi BC1-8km/5'15''/km + 10x200/200 w czasie 42'-44' a do tego potrzeba odpoczynku :)16 komentarzy:

 1. Świetne zestawienie! Nie przypuszczałem, że aż tyle tych filmów jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki - świetne zestawienie. Od jutra zabieram się do oglądania.

  OdpowiedzUsuń
 3. macie pierwszą okazję do oglądania
  28.08.12 o 23.50 na TVP2 - Marathon Boy

  OdpowiedzUsuń
 4. Imponująca lista! :) Dzięki!!! Jak najszybciej zabieram się do oglądania! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że zebrałeś wszystkie filmy w jednym wpisie. Chyba sobie je u mnie podlinkuję, żeby mieć pod ręką. Mam tylko nadzieję, że większość z nich jest dostępna w wypożyczalniach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba tak łatwo mieć nie będziesz z tą wypożyczalnią :)
   niektóre z łatwością znajdziesz w internecie do obejrzenia za darmo, miłego oglądania.

   Usuń
 6. The Robber ma się tak do autentycznych wydarzeń, jak bieg na 10 km do maratonu ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy aby na pewno ? :)
   http://de.wikipedia.org/wiki/Johann_Kastenberger

   Usuń
  2. Miałem na myśli dość swobodną interpretację faktów jakiej dopuścili się twórcy filmu.

   Usuń
  3. no tak, ubarwić opowieść trzeba było :)

   Usuń
 7. Fajna lista. Jeszcze jest fajny film z Michaelem Douglasem 'Running' - na youtube jest jego trailer, a cały film tylko po hiszpańsku... szukam go i szukam wszędzie, od miesięcy, ale na dvd nie ma, a video to zbyt stary temat... ostatecznie, co mi szkodzi, nauczę się hiszpańskiego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie widziałem, dodaje do swojej listy, tylko z tego co widzę na filmwebie za łatwo nie będzie żeby na niego trafić, powodzenia z hiszpańskim :)

   Usuń
  2. no żartowałam z tym hiszpańskim ;) niestety nie jest łatwo, ja już go bardzo długo szukam, niestety bez skutku... jak gdzieś znajdziesz, to daj znac!

   Usuń
  3. http://allegro.pl/biegacz-running-dystr-opal-vhs-i2728048592.html

   niestety nie mam już poczciwego starego magnetowidu do jego odtworzenia :)

   Usuń
 8. no właśnie :( swoją drogą dziwne, że nie ma go na dvd, wydaje się byc fajnym filmem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja na stare filmy których szukam latami, w końcu trafiam na TCM lub Zone Europe.
   teraz pozostaje wyczekiwać a może puszczą.

   Usuń