poniedziałek, 13 maja 2013

"Biegaj z mapą" & "Poznaj Poznań" - Poznań (1km BNO)

Pierwszy raz w życiu poza biegami harcerskimi wziąłem udział a właściwie towarzyszyłem mojej Lence w "biegu na orientacje" przy okazji podwójnej akcji "Biegaj z mapą" & "Poznaj Poznań". 11 maja stawiliśmy się z Lenką na Malcie w Poznaniu przy Maltance by świetnie się bawić i tak było i choć trasa około 1km zajęła nam 34 minuty to przynajmniej wiem że tak jak inni rodzice nie kazałem biec za sobą swoim dzieciom tylko starałem się by sama na mapce odnalazła i sprawdziła czy wszystkie punkty się zgadzają co sprawiało niezłą frajdę. Takie zawody polecam wszystkim którzy chcą sobie przypomnieć czasy harcerstwa :)Co to BNO można dowiedzieć się z tego krótkiego tekstu*:

Bieg na orientację polega na pokonaniu zaznaczonej na mapie trasy w jak najkrótszym czasie, którą wyznaczają rozmieszczone w terenie punkty kontrolne oznaczone kółkami. Zawodnicy potwierdzają pokonanie trasy przy pomocy chipa który rejestruje obecność zawodnika na punktach kontrolnych.
Mapa wykorzystywana podczas zawodów w biegu na orientację jest szczegółowym obrazem terenu, który ma za zadanie umożliwić zawodnikowi zlokalizowanie się w terenie i wyznaczenie jak najlepszej drogi pomiędzy poszczególnymi punktami.

Na mapie zaznaczone są takie obiekty jak budynki, ogrodzenia, murki, drzewa, krzewy i inne rodzaje pokrycia terenu, które mogą potencjalnie dla zawodnika stanowić punkt orientacyjny. Wszystkie mapy do biegu wykonane według międzynarodowych standardów, które definiują wymiary i kolorystykę wszystkich symboli na mapie.

Trasa, którą zawodnik musi pokonać zaznaczona jest na mapie symbolami w kolorze purpurowym lub fioletowym. Miejsce startu oznaczone jest równobocznym trójkątem, punkty kontrolne są kółkami połączonymi ze sobą ciągłymi liniami, natomiast meta to kółko podwójne. Obowiązkiem zawodnika jest znalezienie wszystkich punktów kontrolnych zgodnie z kolejnością określoną na mapie i dotarcie do mety.Mapka:A za dwa tygodnie śmigamy z Leną na Cytadele by znów się pobawić w szukanie "skarbów".


* - tekst z www.biegajzmapa.pl
* - zdjęcia Robert Zabel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz